Dna je pro mne kompas v životosprávě

Jmenuji se Petr a je mi 38 let

Jsem společně s mou ženou Katkou a p. Kocifajem / programátor webu / autorem těchto stránek.

Jak to u mě začalo?

Od malička jsem neměl v podstatě žádné zdravotní problémy. Jedl jsem vše. Na různých oslavách jsem se příliš nešetřil,  alkoholu jsem se rozhodně nevyhýbal. V 25 letech jsem začal pociťovat mírnou bolest v levém koleni. Jednoho dne jsem se ráno vzbudil se silnou bolestí.
Po rozboru krve mi doktor sdělil diagnózu – DNA. Do této chvíle jsem žil v domění, že tato nemoc se vyskytuje u starších lidí, kteří jedí spousty masa a zapíjí ho červeným vínem 🙂
Z počátku jsem dietu řešil pouze v období záchvatu dny. Prvních pět let jsem vystačil pouze s dodržováním pitného režimu 2- 3 litry vody denně. Komplikace se tou dobou vyskytovaly tak jednou  do roka.  Asi po osmi letech jsem začal mít problémy častěji a to mě donutilo se o dnu více zajímat. Do jídelníčku jsem zavedl potraviny s nízkým obsahem purinů a omezil jsem alkohol. Úplně vynechat alkohol se mi nedaří, protože mám velmi rád pivo. Zajímá mne jeho výroba, dokonce si ho sám vařím doma 🙂

Současnost

V současné době mne postihnou obtíže spojené s dnou cca 1- 2 do roka. Někdy cítím v koleni či palci u nohy, že by mohl být problém a tak zpřísním dietu, vysadím alkohol a zvýším přísun vody.
Hodně  mi také pomáhá jíst dva dny pouze ovoce a zeleninu. Někdy se obtíže nedaří odstranit a tak použiju jako poslední záchranou brzdu lék Diclofenac.
Všechno špatné je pro něco  dobré . Nemoc dnu beru jako kompas, který mi ukazuje, jakým směrem jít ve své životosprávě. Čím dál častěji zjišťuji, že lehčí strava a omezení alkoholu mi přidává životní energii. Po jídle se už necítím jako ospalý balvan 🙂 celkově se cítím lépe. Dobrá životospráva je také prevencí před ostatníma chorobama.

Mám velké přání : Ať tento web pomůže co nejvíce lidem…

Život s dnou ve zkratce :

 • S dnou žuju 13 let
 • Záchvaty mám 1-2 do roka
 • V rodině trpí slabou formou dny otec
 • Jednou za dva dny si dám 1-2 piva
 • První příznaky v 25 letech
 • Dnes jím zdravě i když občas zhřeším 🙂
 • Dna mi postihuje kolenní kloub, palec u nohy a nárt.
 • Záchvat většinou plně odezní po 10 dnech
 • S přibývajícím věkem byly záchvaty bez diety častější
 • Záchvat mi většinou spustí nestřídmost v jídle a pití při různých oslavách.
 • Problémy se také objevují po delší chůzi při  velmi teplém počasí.
 • Jako prevence se mi osvědčili třešně
 • Při záchvatu mi spolehlivě zabírá lék Diclofenac
 • Doporučený recept na dnu ? Dva dny jen ovoce a zelenina 🙂

13 komentářů u “Dna je pro mne kompas v životosprávě

 1. Děkuji,
  já totiž přemýšlím o diagnóze mého lékaře.
  Abych to popsal, šel jsem za ním s tím, že mě bolí ruka, občas palec, občas loket, občas rameno. On mi udělal odběr krve, ruku nijak nezkoumal a řekl s úrovní 510 máte dnu.
  Jídelníček upravený mám, prášky beru a na ruku zabírá jen něco jiného. Palec přestanu používat při bouchání do mezerníku a pak stačí přehodit myš a vše je výrazně lepší. O víkendech kdy nepracuji a nepíši, tak se to zlepšuje.
  Na ruce nikde známka čehokoliv
  Tak nevím, jestli zatím nemám jen zvýšenou hladinu (s tím je nutno něco dělat), ale problémy jsou jinde a měl bych jít za odborníkem na klouby a šlachy nebo je to opravdu dna.
  Jít za obvoďákem a vysvětlovat mu mou samodiagnózu (prostě ty ruce s léky nepřešly :)) se mi moc nechce 🙂

 2. Takhle jak to popisujete to opravdu vypadá na DNU. Jestli mohu doporučit tak bych zkusil dva až tři dny jíst jen ovoce / hlavně zavařovné třešně / a zeleninu k tomu pít hodně vody. Mě se vždy po třech dnech tělo pročistí a bolest přestane. Když je záchvat silnější, vezmu si Diclofenax a to zabere opravdu rychle. Jinak v období klidu většině lidem se zvýšenou hladinou kys. močové stačí dodržovat pitný režim, omezit alkohol a střídmost v jídle / prostě se nepřežírat 🙂 / držím palce !

  • Z tou zeleninou to zkusím (ale budu trpět, už teď trpím, za celý týden jsem měl jen jednu malou kuřecí nožičku a 25 gramů anglické slaniny – mimochodem té trochu nerozumím, jak to že je povolená :))

   Ještě poslední otázka, nemohlo výši úrovně kyseliny ovlivnit to, že jsem 4 dny v kuse měl trošku „zábavnější“ s opravdu velkým každodenním množstvím piva – ponovoroční oslavy na celý víkend. V hospodě jsem byl ještě osm hodin před odběrem krve 🙂
   Z toho co jsem koukal, tak pivo zas až tolik purinů nemá, ale jestli správně chápu, omezuje jejich vylučování. Takže jestli jsem si prostě mírně nerozreguloval organismus.
   Zdravím

 3. No jasně po oslavě je to velice časté. S pivem POZOR. Obsahuje přibližně 5 purinů na 100g tedy jedno pivo / půllitr / cca 25 purinů. Když jich člověk udělá za večer 8 / což taky umim 🙂 / tak do těla napumpujeme celkem 200 purinů. A to je jen pivo. Ostatní potraviny jako maso přibývají ještě rychleji. Jak správně uvádíte při pití alkoholu dochází v těle navíc k snížení schopnosti odbourávat puriny. Já pivo miluju, dokonce si ho sám vařím. Řeším to tak, že si dávám jedno až dvě piva denně víc ne. Když je nějaká oslava a přeženu to, další dny hodně piju vodu a nasadím jen zeleninu a ovoce.

  • Jinak díky za zajímavé odkazy. Káva všeobecně vzato hlavně dehydruje a to je hlavní problém. Když si dám kafe, tak ještě k němu vypiju půllitr vody.

 4. Dobry den,
  zaujali me vase stranky.
  Je mi 35 let a potize s palcem jsem mela dvakrat.
  Prvne jsrm tomu nevenovala pozornost a nehledala za tim nemoc.
  Ted se obavam dny.
  k dr jsem sla vic jak tyden po potizich a hladina kys.moc. byla dle dr. nizka.
  Mohlo by se presto jednat o dnu a jakou ma tato nemoc prognozu?
  Jsem z toho vyplasena…
  Dekuji a preji at se vam dari dobre bez bolesti.

 5. Tak mě je 36 a z ničeho nic bolest kloubu u palce nemuzu na to došlápnout už 4. den. Dříve mě pobolívali palce u rukou, nevěnoval jsem tomu pozornost. Pivo piju denně cca 5 kousků a masa k obědu tak 400g a zelenina ke snídaní vždy párky, salámy atd, večeře zase maso, smažený nejím, sportuji, nejsem tlustej občas jim i zdravě, ale mám pocit že to je tady-kompas se asi rozjel. takže doktor a uvidíme.

 6. Dobrý den,
  je mi něco přes 40, ale první problémy s klouby, především u pravého palce na noze a později i s kotníkem a nártem se začal objevovat po 30. Nejdříve jsem nevěřil tomu, že to může být dna, i když podle příznaků to tomu odpovídalo. Celou dobu aktivně sportuji a jím poměrně zdravě. Bolesti se začali opakovat pravidelně v zimě každý rok. Rád chodím ovšem také na pivo. V krvi mi zjistili větší množství kyseliny močové, nikdy jsem však žádné prášky proti dně nebral. Před třemi roky jsem si řekl, že úplně vynechám čokolády, produkty s obsahem kakaového prášku a hlavně jakoukoli kávu. Již třetím nemám žádné potíže. Nyní si kávu vyjímečně občas dám, pivo piji stále. Zkuste to taky…

 7. Zdravím , dnes jsem se vrátil z dovolené a ráno v letadle jsem cítil náznak v právem palci u nohy. Muj začátek problému s dnou je od mich 25 let ..dnes je mi 33 a je čas si přiznat ,že je opravdu potřeba změna životního stylu. Je potřeba to brát opravdu jáko jasný sygnal na změnu. Dnes mi totiž začal samo od sebe hodně bolet pravé koleno a furt si říkám , kde jsem se dnes mohl tak uhodit , že mě tak bolí koleno! Co myslíte , bouchl jsem se někde ??ne…a bolest opravdu krutá..

  Opravdu , pokud někdo má první příznaky tak je berte jako vážnou kontrolku kterou je potřeba neignorovat!

  Již delší dobu bez ohledu na problémy s příznaky dny je mi jasné co a jak bych měl změnit!
  Nejdůležitější je minimalizovat stresové situace v životě ,dodržovat pravidelný spánek a jak výše píšete změnit stravu! To že vynecháme ty „dobroty“které nás lákají nás a nakonec nám stejně berou štavu do života a ty nove živě a opravdové potbraviny nás novou životní energi naplní a v mem případě panděra i zbaví 🙂

  David

Přidat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *